Detské činy roka 2019

Deti začali predávať výrobky z prírodnín, aby tak finančne pomohli chorým deťom

Kategória:

Všetko sa začalo 74 centami. Možno si poviete, že je to smiešne, zanedbateľná čiastka. Príbeh, ktorý tieto centy skrývajú však zanedbateľný nie je. Deti si v rámci hry v areáli školského dvora vytvorili stanoviská, kde si medzi sebou ,,predávali,, výrobky z prírodnín. Wendy, Aničku, Barborku a Soničku však napadlo predávať tieto výrobky aj dospelákom, ktorí […] Čítaj viac »

Tamara s bratom zachránila rodičov pri autonehode

Kategória:

Dňa 09. 06. 2019 čelne do nás narazil vodič s mikrospánkom. On mal rýchlosť 110 km/hod, my 68km/hod. Manžel a ja sme boli v bezvedomí. Ona sa nezľakla a hneď volala staršiemu synovi, že sme havarovali a kde sme. Syn okamžite volal záchranku a potom jej vravel čo má robiť, aby na nás kričala, aby […] Čítaj viac »

Školáci zachránili škôlkarov z horiaceho domu

Kategória:

Sila ľudskosti má nesmiernu hĺbku a moc, nekonečné paralely a mnohé podoby. Keď sa rovesníci zo Základnej školy s materskou školou Nové Sady 176 v pondelok 17. septembra 2018 krátko po skončení vyučovania prekárali na zastávke školského autobusu pri obecnom úrade, zlovestne sa k nim zakrádalo vtedy ešte nejasné a neurčité varovanie. Vdychovali dúšky dymu […] Čítaj viac »

Matteo a 6.A: dobrým skutkom sa dobrý skutok opláca

Kategória:

V našej triede 6. A máme jedného chlapca, volá sa Matteo. Na škole sa každoročne organizuje zber papiera. Na zber chodia za každú triedu „služby“, ktoré musia papier triediť, vážiť, prenášať. Jediný Matteo sa ponúkol, že pôjde za triedu on a to každý deň. Celý týždeň. Pršalo a za celý týždeň sme vyzbierali neuveriteľných 70 […] Čítaj viac »

Katka zachránila život mačiatkam

Kategória:

Dnes sme oceňovali žiakov, dostávali pochvaly riaditeľom školy, veľa šikovných detí….potom som učil. Po piatej hodine som bol odprevadiť časť deviatakov do šatne. Keď odchádzali, prišli k jednému zavesenému batôžku v šatni a začali sa baviť na tom, že Katka má v škole mačky. Nechápavo som sa na nich pozrel. Zvedavosť mi nedala a tak […] Čítaj viac »

Ninka pomáha kamarátke Laure, učia sa od seba navzájom

Kategória:

Laurika je veľký dar. Od malička mám veľmi rada deti. Síce som ešte aj ja len dieťa, no už viem, že v budúcnosti sa im budem určite venovať. Tento môj sen som si splnila už minulé leto. Keď som raz bola u kamarátky, rozprávala mi o svojej sesternici Laure. Neprišlo mi to nijako zvláštne, veď predsa aj […] Čítaj viac »

Kornélia pomáha prvákovi Miškovi

Kategória:

Kornélia k nám prišla v minulom školskom roku. Aj keď je od svojich spolužiakov staršia, spočiatku pôsobila ustráchane. Do kolektívu zapadla veľmi rýchlo a stala sa z nej vtipná, nezbedná, no snaživá žiačka. Sme radi, že ju máme, avšak jej osud nás veľmi prekvapil. O Kornéliu sa od narodenia starala babka, pretože jej mama bola […] Čítaj viac »

Bratia si navzájom pomáhajú v neľahkej životnej situácii

Kategória:

Volám sa Viliam. Mám dvanásť rokov a trpím chorobou, o ktorej väčšina ľudí a lekárov ani nevie. Mám chorobu očí a volá sa Dystrofia žltej makuly. Mám ju už od desiatich rokov. Ale tento príbeh nie je o mne. Je aj o mojom bratovi. Je o rok mladší odo mňa. Celý tento príbeh sa odohral […] Čítaj viac »

Jakub nezištne pomáha učiteľom

Kategória:

Jakub je obyčajný žiak 7. A triedy, a predsa je niečím výnimočný… V dnešnej dobe sa často stretávame s detskou ľahostajnosťou, niekedy dokonca neúctou k pedagógom či všeobecne k starším ľuďom. Žiaci sú menej ochotní, nevšímaví, veľakrát zabúdajú na slušné správanie. Jakub je v tomto pravý opak! On je ochotný hocikedy, hocikde a hocikomu pomôcť, […] Čítaj viac »

Deniska pomáha druháčke

Kategória:

Dobrý deň, zasielam Vám príbeh o Deniske. Deniska je žiačkou 4. A triedy. Pomáha mladšej Miške, ktorá je žiačkou 2. A triedy. Ráno Mišku privedie do druháckej triedy, pomôže jej odniesť aktovku. Až potom ide do štvrtáckej triedy na poschodí. Zaslúži si obdiv za to, s akou láskou sa obetavo stará o Mišku. Deniske 3. 12. 2018 […] Čítaj viac »

Kolektív žiakov pomáha v domove dôchodcov

Kategória:

Už druhý rok spolupracujeme v rámci dobrovoľníctva so Židovským domovom dôchodcov Ohel David v Bratislave. Prvé kroky sme zrealizovali v rámci medzinárodného projektu Krókusz, ktorý je zameraný na rozširovanie historických vedomostí žiakov od 12 do 24 rokov o holokauste, pogromoch, v rámci ktorých vyhubili 1,5 miliónov ľudí v ich veku. Obyvateľov domova charakterizuje predovšetkým vysoký […] Čítaj viac »

Dievčatá zachránili vzácneho vtáka – ARU modrú

Kategória:

Dievčatá sa spolu stretli na letnej ekovýprave v hoteli 3 stromy, v Modre, Harmónii. Bolo to päť dní, v ktorých sa mali v pláne veľa naučiť, urobiť skvelé veci pre prírodu a zabávať sa. Bývali spolu v izbe, ktorej okná boli priamo do lesa. Raz ráno, keď prišla do izby p. učiteľka Ľubka, ich vedúca, […] Čítaj viac »

Natálka zachránila topiace sa dievčatko

Kategória:

Hrdinkou môjho príbehu je Natálka Stredáková, ktorá je mojou žiačkou. Jej odvážny čin záchrany sa stal 15. júla 2018. My sme sa o ňom dozvedeli z médií a veľmi nás prekvapil. Bol horúci letný deň a Natálka sa vybrala s maminou, súrodencami a starými rodičmi na kúpalisko do Vyhní. Výborne sa zabávali, plávali v bazéne […] Čítaj viac »

Simonka a jej sestra odrazu musia nahradiť mamku

Kategória:

Chceme Vám napísať o našej spolužiačke, ktorá veľmi rýchlo musela dospieť. Ale všetko po poriadku. Simonka do našej triedy prišla v šiestom ročníku. Bola tichá a zo začiatku utiahnutá. Postupne sme sa zbližovali a zistili sme, že Simonka to nemá ľahké, lebo jej ocko dostal mozgovú príhodu, ktorá mu priniesla dlhodobé následky – má čiastočne […] Čítaj viac »

Juraj odovzdal nájdenú peňaženku na polícii

Kategória:

Chcela by som nominovať môjho syna Juraja do kategórie Pomoc ľuďom. Juraj trávil víkend u babky na dedine a večer keď sme spolu volali, čo nové a či je všetko v poriadku mi nakoniec telefonátu povedal: „ináč dnes som volal policajtov.“ (ostala som zhrozená, že čo sa mohlo stať a zahrnula som ho kopou otázok). […] Čítaj viac »

Jakub pomáha mame na invalidnom vozíku

Kategória:

Volám sa Jakub Pástor a mám 12 rokov. Moja mamka je už 24 rokov na invalidnom vozíku. Nemôže hýbať nohami, aj ruky má čiastočne postihnuté. Väčšinou ju dáva do vozíka ocko, ale keď je cez víkendy v práci, dávam ju do vozíka ja so sestrou. Nie je to ľahké, ale robím to s radosťou, lebo […] Čítaj viac »

Žiaci zorganizovali zbierku na rehabilitáciu pre spolužiaka

Kategória:

Volám sa Jaroslav Šubíka a v mene všetkých žiakov našej školy píšem tento list. Pomohli sme chlapcovi, ktorý mal k nám do ZŠ s MŠ Štefanov chodiť, ale pre jeho hendikep nemôže. Marek sa narodil s detskou mozgovou obrnou, má telesné aj mentálne postihnutie a doteraz absolvoval 40 operácií. Pomáhajú mu rehabilitácie v Maďarsku, ktoré […] Čítaj viac »

Žiaci dvakrát ročne organizujú zbierku na pomoc Emmke

Kategória:

Častokrát v honbe za úspechom ľudia zabúdajú na svojich blízkych, ale aj na ľudí vo svojom okolí. Naopak, sú aj takí, ktorí sú ochotní pomáhať. Nemyslieť na seba, ale na iných. Pomôcť chorému, postihnutému svojou spoločnosťou, rozhovorom alebo rôznymi druhmi benefičných akcií. Aj my v škole už štvrtý rok pomáhame našej malej kamarátke Emmke. Emmka […] Čítaj viac »

Pod vedením Erika žiaci zrealizovali projekt revitalizácie školského sadu

Kategória:

Sme malá škola a v areáli máme takmer 4,5 árovú záhradu s cca 60 – ročným sadom. V sade rastie asi 60 rôznych stromov, medzi ktorými nájdeme staré odrody jabloní a sliviek, hrušiek, ale aj lipy, borovice, dub a brezu. Počas roka v ňom šteboce veľa vtákov, hniezdia sýkorky, na dube má svoj domov veverička, […] Čítaj viac »

Marek poskytol prvú pomoc zranenému otcovi

Kategória:

Dnes by som vám chcela opísať, úžasný čin môjho spolužiaka. Volá sa Marek a dokázal niečo, za čo sme na neho všetci nesmierne hrdí. Bol štvrtok večer (14. 11. 18), nie úplne neskoro, asi päť hodín, ale po ťažkom dni sa rozhodol ísť spať skôr. Keď ho zo spánku vytrhol hlasný výkrik: „Marek! Marek, poď […] Čítaj viac »

Žiaci zorganizovali zbierku pre psíkov v útulku

Kategória:

Sme žiaci z malotriednej školy, ktorú v tomto školskom roku navštevovalo len 9 detí. Každoročne robíme vianočnú besiedku a vianočné trhy, na ktorých predávame vlastnoručne vyrobené výrobky. Tento rok sa nám podarilo zarobiť 60 eur. Nie je to veľká suma, ale napriek tomu sme sa rozhodli s ňou podeliť s tými, ktorí to potrebujú viac. Polovicu […] Čítaj viac »

Prváčka Veronika duchaprítomne zavolala záchranárov

Kategória:

Veronika, žiačka 2. A, takto pred rokom zachránila život svojej maminke. V jeden deň našla maminku odpadnutú a hoci bola iba prváčka a veľmi sa preľakla, nestratila duchaprítomnosť. Rýchlo privolala sanitku, zavolala ockovi a potom sa snažila maminku oživiť. Záchranári, ktorí maminku ratovali, Veroniku pochválili, lebo nespanikárila a tak jej vlastne zachránila život. Hoci chvíľu trvalo, […] Čítaj viac »

Kolektív žiakov pomáha spolužiačke na vozíku

Kategória:

Naša spolužiačka Laurinka „Aby človek dosiahol toho, čo je možné, musí usilovať o to, čo je nemožné“. Našu spolužiačku Laurinku sme spoznali v 1. triede. Bolo to pre nás veľké prekvapenie, pretože bola trochu odlišná ako my. Nemohla s nami behať, skákať a šantiť. Má totiž svalovú dystrofiu, je na vozíčku. Od prvej chvíle sme […] Čítaj viac »

Lukáš pomáha babke, ktorá má nevyliečiteľnú chorobu

Kategória:

Mať starých rodičov je super. Majú na nás vnúčatá viac času, ako rodičia a rozmaznávajú nás rozličnými maškrtami. Aj ja som mal takú milú babku, ktorá ma vodila do škôlky a kupovala maškrty, ale ochorela. „Esterka?! Luky?! Ale ja tu nebývam, poďme domov! Kde je mama? V kuchyni. Ale nie tvoja, moja mama“. To počúvam […] Čítaj viac »

Dvojitá radosť detí

Kategória:

V našej škole radi robíme malé dobré skutky. Aj v jeseni prišli pani učiteľky s nápadom pomôcť našim spolužiakom z nultého ročníka malou zbierkou pomôcok, hračiek, či kníh, lebo sú to žiačikovia rómskeho pôvodu a zbierka by im spestrila vyučovanie, aj by sa potešili. Tak sme vypísali plagátiky, oslovili sme známych, rodičov i pomocou internetových […] Čítaj viac »

Nikola a Nikolas pomohli ľuďom bez domova

Kategória:

Jedného dňa som si v mobile našla správu od môjho spolužiaka Nikolasa. Blížili sa Vianoce a on si spomenul, že nie každý ich môže prežiť v teple domova a v kruhu svojich najbližších. Žijú medzi nami i takí ľudia, ktorí musia z rôznych príčin žiť na ulici. Chcel týmto ľuďom pomôcť a spríjemniť im sviatky. […] Čítaj viac »

Žiaci pomohli zranenej turistke na lyžiach

Kategória:

Napadlo veľa snehu a žiaci našej školy sa veľmi tešili na blížiaci sa lyžiarsky výcvik. Prišiel ten vytúžený čas a triedy siedmakov a niekoľko ôsmakov vyrazilo spolu s učiteľmi na Oravu, do strediska Roháče Spálená. Všetci boli pripravení naučiť sa základy krásneho lyžiarskeho športu. Niektorým to išlo lepšie, iným menej, ale snažili sa všetci a hlavne všetci […] Čítaj viac »

Žiaci venovali výťažok zo školských vianočných trhov rodine v núdzi

Kategória:

Vianoce sú obdobím radosti a dobrej rodinnej atmosféry. Ľudia sa radujú a užívajú si pohodu bez zbytočných povinností. Aj my sme sa už všetci tešili na tohtoročné vianočné sviatky. Tesne pred prázdninami organizujeme na našej škole už tradičné vianočné trhy. Spoločne vytvárame a potom predávame rôzne krásne a užitočné aj neužitočné darčeky. Peniažky, ktoré takto […] Čítaj viac »

Dennodenná pomoc spolužiakom

Kategória:

Som piatačka. Píšem Vám o udalostiach, ktoré sa stali v našej triede počas tohto školského roka. Bolo toho dosť, bolo to akčné. Zmenilo nás to. Myslím, že k lepšiemu. Lebo vieme pomáhať. Bol september. Náš spolužiak Paľko jedného dňa odpadol. Triasol sa, mal kŕče v nohách a nevedel rozprávať. Vyzeralo to hrozne. V panike sme […] Čítaj viac »

Lukáš sa zastal spolužiaka, ktorému ubližoval starší žiak

Kategória:

Bol obyčajný školský deň. Išiel som do školy ako obyčajne. V tento deň sa stalo niečo nepredvídateľné. Môj spolužiak súrne potreboval pomoc. Cez veľkú prestávku mu robil zle starší žiak 8. A triedy. Bil ho a robil si z neho srandu, tak som mu povedal, nech s tým prestane, ale on neprestal. Povedal som mu, […] Čítaj viac »

Silvia pohotovo zareagovala pri stretnutí so zatúlanou líškou v parku

Kategória:

Príbehy starkých o tom, ako im líška v zime z kurníka ukradla hydinu, sa nám zdajú zastarané s miernou dávkou dobrodružstva. Kým svitlo ráno alebo stačilo, že sa na dvore objavil človek, po nepozvanom hosťovi ostali len zakrvavené pierka slabšieho slepačieho súpera. Som učiteľkou biológie na základnej škola a chcem vám opísať moderný príbeh o […] Čítaj viac »

Daniel poskytol prvú pomoc Tomášovi, ktorému sa stal úraz

Kategória:

Boli vianočné prázdniny. Každé dieťa sa na ne teší. Aj 7 ročný Tomáš a 9 ročný Daniel. V jeden pekný deň, kedy poletovali snehové vločky a sem-tam pofukoval vetrík, vybrali sa neďaleko školy na kopec spúšťať na boboch. Na kopci neboli sami. Spoločnosť im robilo malé dievčatko s mamou, ktoré ťahalo hore kopcom sánky. Odrazu […] Čítaj viac »

Kamaráti pomohli neznámemu pánovi, ktorý odpadol

Kategória:

Volám sa Sarah Szeghyová a rozpoviem vám, čo sa nám spolu s mojimi kamarátmi raz dávnejšie stalo. Bolo horúce leto. Spolu s mojimi kamarátmi sme sa vybrali do obchodu niečo nakúpiť. Ja som nakúpila ako prvá a tak som sa pobrala von pred obchod, aby som tam mojich kamarátov počkala. Obzerala som sa dookola a […] Čítaj viac »

Hanka a Nelka zorganizovali zber odpadkov v ich lese

Kategória:

Jedného dňa sa dve dievčatá, Hanka a Nelka, vybrali vyzbierať odpadky z ich bunkra. Ako tak zbierali odpadky, rozprávali sa, čo všetko našli: fľaše zo skla, obaly od cukríkov, ponožku či plastové fľaše. Hanke pri tom napadlo zorganizovať ZBER ODPADKOV V ICH LESE. Nelka si povedala, že je to super nápad a súhlasila. Rozmýšľala, či […] Čítaj viac »

Alexander zachránil zraneného netopiera

Kategória:

Cez letné prázdniny som raz išiel von. Bol som u babky, pretože moji rodičia a moja sestra išli do Prešova. Ja som nechcel, tak ma dali k babke. Keď som bol von, všimol som si pri rohu bytovky, v ktorej býva babka akúsi tmavú škvrnu. Nikdy tam nebola, tak som sa na ňu išiel pozrieť. […] Čítaj viac »

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.